Тема. Українські народні пісні «Ходить гарбуз по городу». «Три товариші».
Мета. Збагачувати уявлення учнів про пісню як жанр усної народної
творчості; вчити учнів визнача ти тематику народних дитячих
пісень, називати дійових осіб, давати їм характеристику;
працювати над художніми пісні; вдосконалювати навички
виразного читання; виховувати любов до народної пісні.
Обладнання. Малюнки «казкових» овочів, таблиця «Дешифрувальник»,
картки для гри «Дешифрувальник»,
маски місяця, сонця, дощу, картки з «намальованими» скоромовками.
Хід уроку
- Організаційний момент.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок.
Гарно сіли, підтянулись,
Один одному всміхнулись.
Знову тиша біля нас –
Завітали гості в клас.
- Перевірка домашнього завдання.
- Яке завдання вам було задано по читанню на сьогоднішній урок? (Читати в особах казку «Кобиляча голова» та підготувати кілька прислів’їв про добро і зло, про працю та лінь).
2.1. Бесіда на повторення раніше вивченого матеріалу.
- Який розділ ми почали вивчати кілька уроків тому? ( «Усна народна творчість»).
- Які твори об’єднує усна народна творчість? ( Усна народна творчість об’єднує казки, пісні, загадки, прислів’я, які складені народом і дійшли до нас з давніх-давен. Вони передавались з уст в уста).
- З яким видом УНР ми вже познайомилися? (З казками).
- Над змістом яких казок ми працювали? ( « Кирило Кожум’яка», « Кривенька качечка», «Кобиляча голова»).
2.2. Читання казки «Кобиляча голова» в особах.
Дійові особи: дід, баба, дідова дочка, бабина дочка, собачка, кобиляча голова та слова автора.
2.3. Робота з прислів’ями.
- Яка мета цієї казки?
- Які прислів’я ви дібрали для визначення, висвітлення мети казки?
* Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла й сподівайся.
* За добро добром платять.
* Добро завжди перемагає зло.
* Хто не робить, той не їсть.
* Що посієш, те й пожнеш.
3. Мовна розминка.
- Крім казок та прислів’їв, які ще є жанри усн.народн.творчості?
- які знаєте скоромовки?
* Зупинивсь на зрубі зубр,
Задивився зубр на зруб.
* Прала перепілка пелени щодня,
Перепеленати перепеленя.
* Біля саду, біля броду * Мороз Мороза водив за
Бабин впораний город. носа.
Барабанять по городу * Осел по вулиці гасав,
Бараболя і горох. Осла ужалила оса.
( Та багато інших).
- Які пам’ятаєте скоромовки, що ми вчили за допомогою малюнків?( За допомогою методу опорно-буквених піктограм. Освітня технологія «Школа «Ейдетики» Див. додаток ).
* Їжак і їжаченя їздять по гриби щодня.
* У Сави і Слави в сітях сом з вусами.
* В чаплі чорні черевички, чапля чапа до водички.
* Стоїть клен, біля клена сидить Олена.
* На шафі – шапка, у шафі – шарф.
* Скочив котик, сів на плотик,
Миє ротик і животик. ( Та інші)
- Яку знаєте скоромовку про солов’я?
( Має втіху солов’їха:
Солов’ята всі у тата.
Всі співучі, голосисті,
Всі із хистом, всі артисти.)
3.2. Слухання запису солов’я.
- Якщо не знаєш соловейка, цього дуже скромно забарвленого, сіренького і непомітного птаха, то ніколи не подумаєш , що він володіє таким чудовим голосом. Солов’їну пісню неможливо описати, її треба почути. (Учні слухають запис пісні солов’я .)
4. Повідомлення теми і мети уроку.
- Яка гарна і мелодійна пісня! Ми її слухали, затамувавши подих. Так само заслуховується весь світ українською піснею.
Українці, як соловейки – співучий народ. Кажуть, де три українці, там цілий хор. Споконвіку наші предки мали хист до співу. Ще змалку вони знали багато пісень.
- Що співала мама над колискою немовляти?
- Які колискові ви знаєте? («Ходить сон коло вікон»)
- Після того, як маленька дитина вчиться робити перші кроки, вчиться плескати в долоні, з нею розучують пісеньки-забавлянки.
Люблять діти і заклички. Давайте пригадаємо їх. Я почну слова, а ви – продовжіть.
- Печу, печу хлібчик… (Дітям на обидчик).
- Іди, іди, дощику… (Зварю тобі борщику, в полив’янім горщику).
- Вийди, вийди, сонечко… ( На дідове полечко, на бабине зіллячко…).
- А як полюбляють українські люди колядки, щедрівки, веснянки!
Отже, народна пісня – це невеличкий усний віршований твір, що співається. За змістом вони інколи нагадують казки, а природні явища та рослини у них можуть бути зображені як живі істоти. Наш сьогоднішній урок присвячується саме таким народним пісням.
5. Опрацювання української народної пісні «Ходить гарбуз по городу»
5.1. Підготовча робота.
- Одна з пісень, з якими ми сьогодні познайомимось, буде про рослини. А що це за рослини ви дізнаєтесь за допомогою гри «Де- шифрувальник».
Таблиця «Де шифрувальник»
1
А Б В
|
2
Г Г Д
|
3
Е Є Ж
|
4
З И І
|
5
Ї Й К
|
6
Л М Н
|
7
О П РС
|
8
Т УФ Х
|
9
ЦЧ Ш Щ
|
|
0
Ь Ю Я
|
|
( Вчитель показує картки із набором цифр, учням за допомогою таблиці та підказок потрібно відгадати слово).
- Овоч, який мандрує до нас з теплих країн. (Диня).
- Овоч, який росте в темниці. (Буряк).
- Вітамін А, який міститься в цьому овочі, потрібен для нормального росту організму, гострого зору, красивої шкіри.
(Морква).
( Потім учні вгадують слова без підказок)
217184 - гарбуз
724775 - огірок
5117760 – квасоля
- Яку загальну назву можна дати цим словам? (Овочі).
- Які овочі ми ще не згадували?
- Отже, перша пісня над якою будемо працювати – це пісня про овочі. Чим корисні овочі? (Відповідають кілька учнів, які підготували повідомлення).
Учень 1. Овочі корисні тим, що в них є багато вітамінів, які необхідні людському організму. Так, наприклад, в моркві, як уже говорилося, є вітамін А, який потрібен для нормального росту організму людини, для гострого зору, красивої шкіри та волосся.
Учень 2. В овочах зеленого кольору міститься вітамін В. він потрібен для підтримки життєвих сил, зміцнює м’язи. В капусті, цибулі та часнику є вітамін С, який бореться з інфекційними хворобами. Дозволяє зберегти здорові зуби та Десна, зміцнює кістки.
Учень 3. Кашкою із сирої картоплі лікують опіки та рани, котрі погано загоюються.
Терті корені хрону теж використовують у медицині. Сік його згубно впливає на хвороботворні мікроорганізми, тому його застосовують при лікуванні ангіни, зубного болю, а також закрапують у вуха при запаленнях.
5.2. Слухання пісні. Перевірка первинного сприймання.
- Назвіть дійових осіб пісні.
5.3. Словникова робота.
Гарбуз свояки піддержав
Обізвались бараболя перістий
Бараболя – картопля.
Піддержав – підтримав.
Перістий – рябий.
Свояк – родич.
5.4. Читання пісні учнями мовчки. Відповіді на питання.
- Який настрій пісні? (Пісня весела).
- Ким є гарбуз в пісні? (Господар, хазяїн, голова роду).
- Ким є диня? ( Дружина гарбуза).
- Які овочі є дітьми? (Огірочки).
5.5. Вправа на розвиток швидкості читання.
Учитель показує малюнок дійової особи пісні, а учні повинні прочитати стовпчик, де цей овоч згаданий.
5.6. Відшукування рими до слів-овочів.
Диня - …(господиня).
Буряки - … (свояки).
Огірочки - … (дочки).
Бараболя - … (квасоля).
5.7. Виразне читання пісні в особах.
5.8. Робота над ілюстрацією.
- Розгляньте малюнок. Чи впізнали ви «гарбузових родичів»?
Назвіть їх усіх зліва-направо.
- Кого зайвого зобразив художник? (Моркву).
- А кого ще треба намалювати? (Буряка, бо «обізвались буряки» і квасолю).
5.9. Хвилинка-цікавинка.
Чи знаєте ви, що дуже давно картоплю вважали отруйною рослиною? Картопля потрапила до нас з Америки. Цікаво, що привезли картоплю спочатку як декоративну культуру, заради гарних квітів. І лише згодом її почали вирощувати як городню рослину. Чому ж картоплю вважали отруйною? Річ у тім, що люди не знали, що саме треба споживати з цієї рослини, - вони їли не бульби, а отруйні (зелені) ягоди, через те й частенько хворіли.
Але згодом картопля стала одним із основних продуктів харчування по всій території України.
Треба сказати, що в бульбах картоплі є цукор, білки, вітаміни. Недарма ж її називають «другим хлібом».
5.10. Вивчення скоромовки про біб (способом опорно-буквених піктограм, див. Додаток ).
Бабин біб розцвів у дощ,
Буде бабі біб у борщ.
5.11. Виконання учнями пісні хором.
6.Ознайомлення з піснею «Три товариші».
6.1. Слухання пісні.
- Послухайте ще одну українську народну пісню «Три товариші» і скажете, що ж це за друзі.
6.2. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
- Де відбувалися події? ( «Ой за горою, за кам’яною»).
- Прочитайте перший куплет. Як названо Сонце? А Місяць? А Дощик?
- Чому ці три слова написані з великої букви?
- Зачитайте слова Сонця. Чому всі радіють Сонечку?
- Зачитайте слова Місяця. Коли місяць з’являється? Чому люди, звірі радіють місяцеві?
- Прочитайте слова Дощика. Хто радіє дощу? Чому?
- Які незвичні слова ви почули в пісні? ( Ізійду, зрадіють).
- Як ми говоримо ці слова?
- Отже, Дощу, Сонцю, Місяцю радіють усі живі істоти. Чи можна сказати , хто з них потрібен більше, а хто – менше?
- Чи нагадує ця пісня казку? Чим?
6.3. Читання пісні в особах.
Чотири учня виходять на клас. Одягають маски дощу, сонця, місяця. Четвертий учень читає слова автора.
7. Підсумок уроку.
7.1. Гра «Заховане слово»
- З якої пісні зашифроване слово?
РЯБУК – (буряк)
БУЗГАР – (гарбуз)
НЦЕСО – (сонце)
ЩИКДО –(дощик)
ЛЯТОПКАР – (картопля)
7.2. Бесіда.
- Про який жанр усної народної творчості ми сьогодні говорили?
- Що таке пісня?
- Яка пісня сподобалася більше? Чим?
8. Домашнє завдання.
Виразно читати вивчені пісні. |