Понеділок, 2025-06-30, 12:42 PM
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт Гаврилюк Тетяни Вікторівни

Каталог файлів

Головна » Файли » Конспекти уроків 3 клас

Урок розвитку зв"язного мовлення, 3 клас ( + презентація)
[ Викачати з сервера (1006.1 Kb) ] 2016-08-09, 5:05 PM

Тема. Складання текстів-описів тварин.

Мета. Вчити учнів  описувати тварин за малюнком та опорними словами ; удосконалювати вміння визначати типи текстів; розвивати спостережливість, вміння працювати з деформованим текстом; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до тварин.

                                                       Хід уроку

1.      Організаційний момент.

-         Дивлюсь у ваші очі, діти, і бачу в них інтерес до уроку. А мені приємно вчити того, хто хоче вчитися. Перевіримо, чи готові ми розпочати урок.

-         А тепер давайте проведемо автотренінг і налаштуємося на урок.

-         Я – учень. Я ходжу до школи. Мене навчають вчитись. Я все розумію. Я хочу знати все.

2.      Мотивація навчальної діяльності.

-         Сьогодні  у нас незвичайний урок. Ми всі запрошені в гості до  лісових мешканців. До яких саме? Дізнаєтеся, відгадавши загадки.

Слайд 2.

·       О Ч  А К І Б Л

4  5  7  6 2 1 3  ( Білочка)

-         Скласти розповідне речення про білочку.

-         Поширити це речення другорядними членами.

Слайд 3

·       Ребус: ВОРОНА ' ' ' ' ВК  ( Вовк)

-         Скласти питальне речення про вовка.

-         Дібрати споріднені слова до слова «вовк»

Слайд 4

·       Знайти зайве слово:  корова, їжак, коза, собака, кінь. (Їжак)

-         Скласти розповідне речення про їжачка.

-         Замінити в цьому реченні одне слово.

Слайд 5

·       Поклав вуха за спину й догризає морквину.

клавПо хаву  аз  нуспи  й  гризаєдо  винуморк.  (Заєць)

-         Скласти спонукальне речення про зайця.

 

3.      Оголошення теми та очікуваних навчальних результатів.

   Ці тваринки допоможуть нам закріпити знання про типи текстів.

4.      Актуалізація знань

4.1.           Фронтальне опитування

Слайд 6

-         Що таке текст?

-         Що можна дібрати до тексту?

-         З яких частин складається текст?

Слайд 7

-         Які є типи текстів?

-         Як називається текст в якому про щось або про когось розповідається?

-         Як називається текст, в якому щось або хтось описується?

-         Як називається текст, в якому щось доводиться?

4.2.           Вправа «Поєднай частини»

Слайд 8

Опис                                                Що відбулося?

Розповідь                                         Чому?

Міркування                                      Який?

4.3.           Визначення типів текстів

(Вчитель читає тексти, а учні визначають тип тексту і доводять свою думку).

Метод «Прес»

Позиція: « Я вважаю, що…»

Обґрунтування: «…тому, що…»

А) Вовк – це розумний, спритний, витривалий, обережний, нахабний і сильний звір. Неозброєних людей не боїться, часом навіть не звертає уваги на крики. Але в разі небезпеки намагається непомітно зникнути або затаїтися. В лісовій хащі рухається безшумно, ніби тінь.  Добре бачить у сутінках. До здобичі вовк підкрадається, наздоганяє її або підстерігає у засіці. Нічний хід вовка – кілька десятків кілометрів. (Опис).

 Б)                 Цікаво, чому білку назвали білкою, а не рудкою?

   Вона й не білка зовсім, це її так звуть скорочено. А повна назва – біла вивериця або вивірка. В основі назви давній корінь – вер – який означав «вигинати». Отже, найпомітніша риса білки – вигнутий хвіст. Білою, точніше сіро-білою, вона буває тільки взимку. ( Міркування).

В)                                     Хто дужче любить

   Були якось Петько з Миколкою в лісі. Суниць вони назбирали  мало, проте двох  їжаків  зловили. Понесли хлопці їжаків додому, кожний до себе.

    Минуло кілька днів. Знову зустрілися хлопчики і засперечалися, хто з них більше  любить свого їжака.

    Петько хвалиться, що годує їжака молоком, постіль з ганчірок намостив…

-          А  ти що зробив для свого їжака? – питає він Миколку.

-          Я його до лісу відніс, випустив на волю, - відповів Миколка.

                                                                                 ( Розповідь)

 

5.      Усвідомлення змісту

5.1.           Гра «Чарівне перетворення»

-          Я хочу, щоб ви поринули у лісову казку. Тому пропоную вам казкове перетворення. Хто на кого перетвориться – зараз ми дізнаємось.

Підійдіть до столу. Візьміть карточку із написаним реченням. І визначте яка маска вам дістанеться. Спочатку до столу підійдуть дівчатка, а потім – хлопчики. ( Діти об’єднуються в групи: «Білки», «Зайці», «Вовки», «Їжачки».

Слайд 9

1.

Я живу у лісі, на дереві маю дупло.

2.

Влітку я руденька, а взимку – сіренька.

3.

За допомогою пухнастого хвоста я стрибаю з гілки на гілку.

4.

Люблю їсти гриби та горіхи.

5.

Я – родич кролика.

6.

Мене дуже легко впізнати за довгими вухами і коротким хвостиком.

7.

Шубка в мене влітку сіренька, а взимку біленька.

8.

Улітку я їм траву, а взимку – кору і гілки дерев та кущів, насіння бур'янів.

9.

А ще я всього боюся.

10.

Я маленький лісовий звірок, вкритий колючими голками.

11.

Забарвлення голок буре із сірими смужками.

12.

Носик гостренький, голівка невеличка, витягнута. На коротеньких ніжках спритно пересуваюся.

13.

Я знищую велику кількість шкідливих комах та гризунів.

14.

А з приходом зими я засинаю у кублі і сплю аж до весни.

15.

Я – хижий звір.

16.

Маю гострі зуби.

17.

У мене хороший нюх та слух. Швидко бігаю.

18.

Коли я голодний, то можу довго переслідувати здобич.

-         Якого типу дані тексти? ( Описи)

-         Чи можете ви сказати, яка тема нашого уроку.

-         Я надіюсь, що після цього уроку ви зможете складати гарні тексти-описи тварин.

5.2.           Гра «Вгадай тварину»

Слайд 10-11

( Учням демонструється частина тварини. Наприклад: лапка, вухо, хвіст, мордочка, очі. Завдання – відгадати назву тварини)

5.3.           Фізкультхвилинка

5.4.           Колективне складання опису білочки.

А) Розгляд ілюстрації білочки.

Слайд 12

-         Розгляньте уважно білочку.

Б)  Робота над схемою опису

Зараз ми спробуємо її описати. Але спочатку розглянемо схему опису.

Зачин – загальне враження про предмет чи явище.

Основна частина – ознаки предмета чи явища.

Кінцівка – висновок.

В) Відповіді на запитання.

Слайд 13

-         Як по-іншому ми можемо її назвати? ( Звірятко, тваринка)

-         Яка в неї шерсть? ( Руда, червоняста, м’яка шубка)

-         Які очі в білочки? На що вони схожі? (Очі, як чорні намистинки)

-         Які вушка? (Вушка з китичками)

-         Який хвіст у звірятка? ( Великий, пишний, пухнастий хвіст)

-         Чи швидко вона бігає? Яка вона? ( Пустунка, прудка)

Г) Складання опису білочки

     З гілки на гілку стрибає білочка.

     У неї видовжене тіло, вкрите пухнастою шубкою, і пишний червонястий хвіст. На маленькій голівці два вушка з темними китичками. Чорні очі нагадують намистинки. Хвіст і мордочка у звірятка темніші, ніж усе тільце, а черевце – світліше.

    Цікаво спостерігати за прудкою пустункою.

5.5.           Робота в групах. Складання описів за малюнком та опорними словами.

Слайд 14

Завдання для групи «Вовки»

                            Опис котика.

Запитання:

1.      Якою твариною є котик?

2.      Яка у нього шерсть?

3.      Яка у котика головка?

4.      Які у нього вушка, очі, вуса, лапки та кігтики?

5.      Який хвостик?

6.      На що схожий котик?

Опорні слова: свійська; пухнаста, гладенька, м’яка, руда;

маленька;  гостренькі, чутливі, маленькі;

зелені, веселі;  довгі, короткі; мають «подушечки», гострі кігтики, маленькі;   довгий, пухнастий, рухливий;

 

Завдання для групи «Білки»

                  Опис лисички

Запитання:
1. Де живе лисичка?
2. Яка в неї шубка?
3. Яка мордочка, вуха, очі?
4. Який у неї хвіст?
5. Яка в лисички вдача?

Словник: у лісі; руда, м’яка; витягнута, гострі, розкосі; великий, пухнастий; хитра, прудка, обережна.

 

Завдання для групи «Зайці»

        Опис тигра

Запитання:
1. Якою твариною є тигр?
2. Яка в нього шерсть?
3. Яка голова, вуха, очі, лапи?
4. Який у неї хвіст?
5. Яка в тигра вдача?

 

Словник:  дика тварина;  руда з темними смужками; велика; чорні, злі, голодні; міцні, швидкі; довгий;  хижий.

 

Завдання для групи «Їжаки»

Опис жирафа

Запитання:
1. Якою твариною є жираф?
2. Яка в нього шерсть?
3. Що є на голові у жирафа?

4. Які  шия та лапи?
5. Який у нього хвіст?
6. Яка в жирафа вдача?

 

Словник: найвища тварина; світло-коричнева з темними плямами; невеликі гостренькі вуха та маленькі ріжки; дуже довга, тонкі і теж довгі;

на кінчику китиця; дуже швидко бігає.

 

5.6.           Хвилинка-цікавинка « Про жирафа»

Слайд 15

-          Що ви знаєте пр. жирафа?

Жираф - є найвищою  наземною твариною планети..
Жираф – африканська тварина.  Живуть невеликими стадами по 12-15 особин. Харчуються переважно листям та гілками різних акацій.
Жирафи дуже миролюбні істоти. Вони об'єднуються в невеликі стада. Кожен член цього стада дуже шанобливо ставиться до інших, поважає і любить свого ватажка. Народження жирафеня - радісна подія для всього стада. З'явилося на світ жирафеня і кожен дорослий ніжно вітає  його дотиком носа.
Жирафи мужньо захищають малюків, чиї б вони не були. Особливо захищає своє потомство мати. Вона, не замислюючись, кидається назустріч зграї гієн, не відступає перед левами, навіть якщо їх декілька.


Самці жирафа досягають висоти 5,5 м і важать до 900 кг. Самки, як правило, трохи менше і легше.
      Жирафи вміють швидко бігати і в разі гострої необхідності досягають галопом швидкості 55 км / год,

     Ці, на перший погляд громіздкі і неповороткі тварини вміють і стрибати, долаючи навіть перешкоди заввишки 1,85 м.
   Зір у жирафа гостріше, ніж у будь-якого іншого африканського ссавця, за винятком гепарда.
      Хоча жирафи іноді сплять лежачи, більшу кількість часу вони знаходяться у вертикальному положенні і сплять стоячи, іноді поміщаючи голову між двома гілками, щоб не впасти.

5.7.           Складання опису слона

Слайд 16

А) Гра « Так чи ні»

( Учитель називає ознаки слона і вивішує на дошку лише те, що стосується його опису

-         Чи підходять дані ознаки для опису слона?( Діти показують за допомогою сигнальних карток).

-         Маленький;

-         Африканська  тварина ;

-         Хвіст дуже довгий;

-         Сірий;

-         Вуха великі та широкі;

-         Має бивні;

-         Лапки коротенькі;

-         Має вусики;

-         Короткий хвіст;

-         Лапи товсті;

-         Шерсть густа та довга;

-         Довгий хобот;

-         Найбільша тварина суходолу;

-          

б) Самостійне складання та запис опису  слона  у зошити.

 

6.      Рефлексія « Закінчи речення»

На сьогоднішньому уроці я :

Навчився…

Дізнався…

Найбільший мій успіх…

Я відчув труднощі…

На наступному уроці…

Категорія: Конспекти уроків 3 клас | Додав: Вікторівна | Теги: Складання текстів-описів тварин.
Переглядів: 1841 | Завантажень: 163 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Пошук
Вхід на сайт
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0