Усний журнал « Моя країна – Україна!»
(усний журнал для учнів 2 класу)
Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів про Україну; розвивати знання про красу і багатство української мови; виховувати любов до рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти рідною мовою. Спонукати учнів до усвідомлення необхідності жити в мирі та злагоді. виховувати патріотів держави, повагу до її символів, бажання стати гордістю своєї Батьківщини
Обладнання: телевізор, комп’ютер, відео матеріали, світлини з краєвидами України, малюнок карти України, паперові квіти.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
1. Привітання вчителя.
Ви сьогодні вже проснулись?
Мамі зранку посміхнулись?
Клас наш радо вас вітає!
Настрій кожен гарний має?
Станьмо разом в дружне коло!
Привітаєм рідну школу!
Добрий день!
- Вітаю вас діти з початком нового навчального року! Школа радісно зустріла вас чистенькими й затишними приміщеннями ,світлими віконцями ,спортивними залами і готова турбуватися про вас , відкрити секрети наук, збагатити міцними знаннями ,які необхідні в житті кожної людини.
2. Діалог
Учень. Увага! Увага! Скінчилося літо!
А скільки пригод неймовірних прожито!
Поїздки до моря, веселі походи,
ігри та сонце, дарунки природи.
Вчитель. Чому ж ми сьогодні зібрались на свято?
І з чим на лінійці нас всіх привітали?
Учень. Цей день незвичайний приходить до нас,
і всім до навчання ставати вже час.
Зібрались ми разом знання вшанувати,
бо трішки набридло вже відпочивати.
Вчитель. Що ж, Перше вересня – чарівний день,
це перша пісня із шкільних пісень,
що буде цілий рік дзвеніти
і закликати учнів вчитись.
ІІ. Ознайомлення з темою уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1. Читання вчителем оповідання В. Сухомлинського «Без Батьківщини життя – не життя»
Журавлик народився на березі великого озера. Підріс, полюбив рідну землю. Але наближалася зима. Журавлик пристав до зграї інших журавлів і полетів далеко на південь. Там вічне літо, теплі води, яскраве сонце. У лісах зелені, сині, голубі папуги співають.
А наш Журавлик прилетів, роздивився навколо і засумував. Ніщо його не радує – ні пташині пісні, ні привітне сонце.
Ось одного разу підлетів до Журавлика Голубий Папуга і запитав:
- Чого сумуєш? Чом гнізда не мостиш, немовлят не виводиш?
Мовчить Журавлик, нічого не відповідає, тільки на північ поглядає.
Раптом насторожився, прислухаючись до чогось. Здалеку долинув журавлиний клич:
- Час в дорогу!
Змахнув Журавлик крилами.
- Куди ж ти летиш? – здивувався Папуга. – Адже там холодно. Поживеш там кілька місяців та й знову до нас повернешся. І що там гарного на твоїй холодній півночі?
- А хороше те, що я там народився, - відповів Журавлик. – Там моя Батьківщина. А без Батьківщини життя – не життя.
Сказав Журавлик і полетів доганяти своїх товаришів.
2. Бесіда
- Чому Журавлик не захотів лишатися в теплих краях?
- Що для нього значить Батьківщина?
- Як ви розумієте вислів «Без Батьківщини життя – не життя».
- Визначте тему нашого уроку.
3. Робота над загадкою (слайд 2).
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься … (Україна)
4. Асоціативний кущ « Україна» (слайд 3).
- Отже, ми поговоримо сьогодні про Україну, поведемо розмову про найдорожче серцю кожної людини – про Батьківщину, про рідний край.
- Рідний край… Золота чарівна сторона. Скільки ніжних, лагідних слів придумали люди, щоб висловити свою гарячу любов до краю, де народилися і живуть. З давніх - давен линули по світу слова про Україну, про її щирий, веселий і працьовитий народ, про лани широкополі, і Дніпро, і кручі, гаї зелені.
ІІІ. Осмислення та усвідомлення матеріалу уроку.
1.Перша сторінка «Краса України » (слайд 4).
- Зараз ми побуваємо з вами у різних куточках нашої країни і ви переконаєтеся, яка вона в нас красива, мальовнича. (Перегляд відеоролику «Краса України»)
2. Друга сторінка «Моя Батьківщина – рідна Україна » (слайд 5)
Бог створив нашу землю і почав роздавати її різним народам. Наші предки пізно спохватилися, і землі їм не дісталося. От вони прийшли до Бога, який в цей час молився. Через деякий час Бог озирнувся і запитав їх:
— Чого ви прийшли до мене?
Дізнавшись, що вони осталися без землі, він запропонував їм чорну землю.
— Ні. Ми не будемо там жити. Там уже живуть німці, французи, італійці, — сказали наші предки.
— Ну тоді я дам вам землю, яку я залишив для раю. Там є все: річки, озера, пустелі, ліси, гори. Але пам’ятайте: якщо будете берегти цю землю, то вона буде ваша, а якщо ні — то ворога, — сказав Бог.
Пішли предки наші на ту землю і оселилися там. А країну свою називали Україною. І зараз ми живемо на тій самій райській землі.
3. Третя сторінка « Поетична» (слайд 6)
- Красу України описували і описують донині у віршах українські поети. Це і П.Тичина, і В.Симоненко, Л.Костенко та ін..
ДОБРИЙ ДЕНЬ, УКРАЇНО МОЯ!
Струмок серед гаю, як стрічечка.
На квітці метелик, мов свічечка.
Хвилюють, малюють, квітують поля –
Добридень тобі, Україно моя!
П. Тичина
НАШ РІДНИЙ КРАЙ
Щоб довелося мандрувати –
Піти по рідній всій землі:
У кожне місто завітати,
У кожнім побувать селі, -
То навіть би за сотню років
Цього б не встигли ми зробить:
Простори в нас такі широкі,
А міст і сіл – що не злічить!
М. Познанська
- В наступному вірші я пропускатиму деякі слова, а ви повинні їх вставити.
- СОНЯЧНИЙ ДІМ
і світлий наш сонячний дім,
Як радісно й весело жити у ….. (нім).
Тут мамина пісня і усмішка тата.
В любові й добрі тут зростають……( малята).
Дзвінка наша пісня до сонечка лине:
«Мій сонячний дім — це моя ……(Україна)!»
А. Німенко
4. Фізкультхвилинка.
Гра «Що віддаси Землі рідній»
Діти стають парами, беруться за руки, шикуються ланцюжком один за одним. Один учень – ведучий. Перша пара звертається до нього із словами: «Якщо хочеш бути зі мною, що віддаси Землі рідній?»
Ведучий повинен сказати, що він зробить для Вітчизни, коли виросте, наприклад: посадить сад, збудує гарний будинок, буде пекти смачний хліб, намалює багато чудових картин тощо. Після його відповіді всі піднімають руки, і ведучий проходить під піднятими руками. Проходячи, він вибирає кого-небудь із будь-якої пари і веде його за собою. В кінці ланцюжка вони утворюють нову пару. Той, хто залишився без пари, стає ведучим, і гра продовжується далі.
5. Четверта сторінка « Славетні українці» (слайд 7).
- Нашу Україну прославляють не лише поети, а багато відомих всьому світу українців. Це спортсмени, актори, співаки, художники, лікарі, науковці, космонавти. Давайте пригадаємо імена цих людей (Відповіді учнів)
- Пропоную вам переглянути відео « Гордість Батьківщини»
6. П’ята сторінка « Народна скарбничка » (слайд 8).
- Про Батьківщину, рідний край протягом століть люди складали прислів’я та приказки. Деякі із них ми зараз пригадаємо.
Попрацюємо в групах. Завдання: з’єднати початок і кінцівку прислів’я .
Рідна сторона - мати, нема України
Людина без Батьківщини, а вдома краще
Та земля мила, що пташка без пісні.
Всюди добре, де мати народила.
Без верби і калини а чужа – мачуха
7. Шоста сторінка « Державні символи України» (слайд 9)
- Українці мають славну історію і традиції... Мають вони і свої державні національні символи, які люди знають і бережуть.
Національний прапор України синьо – жовтого кольору. Він має давнє походження. Поєднання цих кольорів зустрічалось не лише за часів козацької вольниці, а й за часів княжої влади. Жовтий колір – колір сонця, синій колір – колір ясного, чистого, мирного неба.
Герб – це офіційна емблема держави. Золотий тризуб на блакитному тлі – дуже давній знак. Він використовувався ще за часів Київської Русі. Отже, нашому гербу – більше тисячі літ. Золотий тризуб – символ влади, він зустрічався ще на монетах київського князя Володимира Великого. В ньому відображена триєдність життя: батько, мати, дитина, які символізують собою силу, мудрість і любов.
Гімн – урочиста пісня нашої держави. Мелодія Державного Гімну виконується під час державних та урочистих заходів, при відзначенні державних свят, демонстрацій військових парадів, ушануванні почесних гостей держави, переможців у міжнародних спортивних змаганнях. Під час звучання Державного Гімну всі повинні встати і віддати належне головній пісні України.
8. Сьома сторінка « Народні символи України» (слайд 10)
А ще народ України має свої споконвічні народні рослини-символи.
* І червона, й соковита,
Та гірка вона все літо.
Припече мороз – вона
Стала добра й смачна. (Калина)
* Серед пшеничного поля – тичка, а на тичці – півень у червонім ковпаку.
(Мак)
*Духмяна квіточка така, чорними брівками морга. (Чорнобривці)
* Цвіте синьо, лист зелений, гай він прикрашає.
Хоч мороз усе побив – його не займає. (Барвінок)
* Що за квіти кивають від тину рожево-білими квітками? (Мальви)
* Сині очка розсипало небо у пшениці. (Волошки)
* Стоять у полі сестрички: жовте очко, біле личко. (Ромашки)
- Є ще багато рослин-символів, оберегів нашого життя — рута, м'ята, півонія, любисток, безсмертник. Усі вони лікують, прикрашають, оберігають від зла. Ми повинні вчитися у своїх предків цінувати природу, адже ми теж є частинкою цієї природи, яка нас оточує. Ми повинні шанувати, знати свої традиції, державні і національні символи.
9. Восьма сторінка« Розумники » (слайд 11)
- Які гори є на території України ?
- Які моря є на території України ?
- Яка найбільша річка України?
- Основний закон України.
- Державна мова України?
- Найголовніший майдан України?
- Кого називають Кобзарем?
- Що святкують українці 28 червня?
- Що означають кольори в державному прапорі?
- Президент нашої країни?
- Урочиста пісня, що є символом держави.
- Чим прикрашали в давнину свої помешкання українці?
- Коли святкується День Незалежності України?
- Що зображено на Державному Гербі України? (Тризуб)
- Яке місто є столицею нашої держави? (Київ)
ІV. Підсумок уроку. Девята сторінка «Квітуча моя Україна» (слайд 12)
- Вправа «Квіти Україні».
- На пелюстках квіток написати, що ви можете зробити для України, коли виростете. (Посадимо сад, збудуємо гарні будинки, спечемо смачний хліб, намалюємо багато чудових картин тощо.)
Ми всі хочемо бачити нашу Батьківщину сильною, багатою, славетною й квітучою. Нехай вона зараз на ваших очах розквітне від нашої безмежної любові до неї! Хай кожен із вас «посадить» символічну квітку, прикріпивши її до карти України. Нехай ваші гарні майбутні справи возвеличать нашу сонячну Україну!
2. Слово вчителя (слайд 13)
- Любі діти! Попереду у вас все життя. Колись ви станете дорослими, закінчите рідну школу і вилетите, мов пташенята, із батьківського гнізда. Але, до якого б краю не закинула вас доля, не забувайте того, що ви – українці. Любіть нашу Батьківщину, пишайтеся нею: її багатою історією і мальовничою красою, калиновою мовою милозвучною піснею. Пишайтеся тим, що ви належите до великого та славетного роду українців.
|